Laptop z dwoma dyskami

Kiedyś standardem w laptopie był jeden dysk. Starsze konstrukcje urządzeń miały po jednym dysku i był to dysk HDD, czyli tradycyjny dysk talerzowy. Dzisiaj natomiast w laptopach mamy inne, nowsze dyski – SSD. Sprawdźmy, jaki dysk będzie miał tani laptop, jaki będzie zamontowany w drogim i jak wygląda sprawa laptopów, które posiadają dwa dyski.

Dlaczego warto kupić laptopa z dwoma dyskami?

Starsze typy dysków talerzowych cechują się przede wszystkim dużą pojemnością. Tego rodzaju dyski mają to do siebie, że można zmieścić na nich sporo plików, ale niestety nie są pozbawione wad. Oznacza to ni mniej, ni więcej, fakt, że takie dyski po prostu bardzo często ulegają awarii. Posiadają ruchome elementy, które w momencie upadku lub uderzenia w taki dysk, po prostu są w stanie się odczepić i dysk nie nadaje się do użytku.

Natomiast dyski SSD, z uwagi na to, że są dyskami pozbawionymi jakichkolwiek ruchomych elementów, nie mogą się w ten sposób uszkodzić. Po prostu jest to fizycznie niemożliwe. Komórki pamięci w takich dyskach są zbudowane całkiem inaczej, a co za tym idzie, po prostu dostęp do takich danych jest szybszy. Zarówno czas odczytu, jak i zapisu względem dysków HDD, jest znacznie szybszy.

Jednakże kupując laptopa z dwoma dyskami, czyli dyskiem SSD oraz dyskiem HDD, zyskujemy możliwość korzystania z zalet obu tych dysków, czyli:

 • Możliwości korzystania z dużej przestrzeni dyskowej dysku HDD i przechowywania dużej ilości plików.
 • Możliwości zastosowania dysku SSD, jako partycję na system i tym samym znacznego przyspieszenia działania całego systemu.
 • Możliwości korzystania z szybkiego odczytu i zapisu danych na dysku SSD.
 • Bezawaryjności dysku SSD, co skutkuje pewnością i stabilnością działania systemu operacyjnego.

Posiadając laptopa z jednym zaledwie dyskiem, możemy korzystać z tych zalet, które taki dysk posiada. Jednakże w momencie, kiedy mamy dwa dyski, możemy już korzystać z zalet obu rozwiązań i jednocześnie też wyeliminować pewne wady. Oczywiście dyski SSD są droższe i zakup laptopa, który taki dysk będzie posiadał, wychodzi nas po prostu drożej. Niemniej jednak ta dopłata skutkuje tym, że z takim urządzeniem naprawdę będzie nam się przyjemnie i komfortowo pracować.

Oczywiście nie trzeba od razu kupować notebooka z dwoma dyskami. Wystarczy zakupić takiego, który ma dysk SSD oraz wolny slot na dysk HDD i ten drugi dokupić sobie później, w razie potrzeby, kiedy na dysku SSD będziemy mieli już zbyt mało miejsca jak na nasze wymagania. Dobre tanie laptopy zazwyczaj nie mają dwóch dysków, ale też biznesowe już jak najbardziej.

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Archiwa

  Kategorie

  Meta

  admin Opublikowane przez:

  Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

  Dodaj komentarz