Lekkie laptopy – jakie mają zalety i wady?

Fakt kupienia lekkiego laptopa nie gwarantuje wcale, że będzie on idealny. Musisz mieć świadomość tego, że w dużej liczbie przypadków jakaś funkcjonalność jest zawsze uzyskiwana kosztem czegoś. Mały laptop będzie miał więc wiele zalet, ale jednocześnie znajdziemy też wady takiej konstrukcji.

Zalety małych laptopów

Przede wszystkim małe laptopy pozwalają nam na dużą mobilność. Dzięki niewielkiej konstrukcji jesteśmy w stanie przenosić je nawet na duże odległości i nie jest to wcale męczące. Jeżeli laptop ma mniej niż 2 kg, to noszenie go w torbie po mieście nie jest wcale problemem. Jeżeli natomiast jego waga wynosi powyżej 2 kg, to w takim przypadku może to być uciążliwe. Taka waga na pierwszy rzut oka nie wydaje się wcale duża, ale to zawsze jakieś obciążenie. Z uwagi na to, że małe laptopy są nie dość, że lekkie, ale jeszcze kompaktowe, ich przenoszenie jest znacznie prostsze.

Drugą sprawą jest wykorzystanie energii. Jeśli konstrukcja jest mała, to jednocześnie laptop zużywa mniej energii niż taki, który cechowałby się większymi wymiarami. To, z kolei pozwala nam z nim pracować przez dłuższy czas. Małe konstrukcje to przede wszystkim laptopy dla uczniów oraz te dla osób, które dużo podróżują. Jedna i druga grupa doceni dłuższy czas pracy akumulatora.

 

Wady małych laptopów

Małe i lekkie laptopy mają niestety też słabe punkty. Z uwagi na miniaturyzację podzespołów, podzespoły te mogą być mniej wydajne. Oczywiście mamy teraz procesy technologiczne, które umożliwiają stworzenie architektury 14 nm, ale nie można sądzić, że jest ona stosowana w każdym urządzeniu. Mniejsza ilość miejsca w obudowie to nie tylko gorszej jakości podzespoły, ale też nieco mniej wydajne działanie, szczególnie w przypadku jednostek popularnych. Jeżeli powietrze nie ma odpowiedniej cyrkulacji, to ciepło nie może być odpowiednio odprowadzane, a co za tym idzie, laptop może się po prostu grzać. Do tego dochodzi jeszcze mniejszy ekran.

 

Podsumowując: mały laptop może mieć następujące wady:

 • Zbyt małą przestrzeń roboczą ekranu, szczególnie odczuwalną w trackie pracy z grafiką.
 • Mniejszą wydajność z uwagi na zastosowanie słabszych podzespołów.
 • Większą tendencję do „grzania się” a tym samym zacinania podczas pracy.
 • Brak napędu optycznego, z uwagi na niewystarczającą ilość miejsca w obudowie.

Oczywiście w biznesowych konstrukcjach te wady są wyeliminowane lub ograniczone do minimum. Jednak w przypadku zwyczajnych laptopów do przeglądania internetu, wady te mogą się pojawić i mogą też być dość mocno odczuwalne.

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Archiwa

  Kategorie

  Meta

  admin Opublikowane przez:

  Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

  Dodaj komentarz